اصول نصب صحیح تابلو دکوراتیو

هنگامی که تصمیم می گیریم تغییری در دکوراسیون داخلی منزل خود ایجاد کنیم، ذهن مان متوجه مبلمان، فرش و یا شاید پرده ها خواهد شد. اینکه آیا می توانیم با توجه به بودجه ای که در اختیار داریم آنها را عوض کنیم؟! آتریسا گالری پیشنهاد دیگری برای شما دارد. اینبار می خواهیم به شما یادآوری کنیم که از اهمیت وسایل دکوری در خانه غافل نشوید. تغییر و یا اضافه کردن چند تابلو به دیوارها می تواند حال و هوای جدیدی را به خانه شما ببخشد. نیازی نیست که برای تنوع دست به عوض کردن اجزای بزرگ و اصلی خانه بزنید. یک بار امتحان کنید و تغییرات ایجاد شده توسط تابلو ها را در خانه تان ببینید. در این مطلب نکته ها و اصول نصب تابلو بر دیوار در منزل را با شما مرور خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 • تابلوهای تان را همیشه طوری نصب کنید که با سطح دید شما هم تراز باشند ،در اینجا ممکن است این سؤال پیش بیاید که در خانواده ای که یکی از اعضای آن ۱۴۰ سانتیمتر و دیگری ۱۸۰ سانتیمتر قد دارد، ارتفاع تابلو باید با چشم چه کسی تنظیم شود ! 
 1. قاعده کلی این است که مرکز هر تابلو باید حدود ۱۵۲ سانتیمتر با سطح زمین فاصله داشته باشد.یک تابلو با توجه به همه اشیای اطرافش سنجیده می شود. تابلویی که بالای مبل نصب می کنید یا روی دیوار راه پله یا در هال، هر یک شرایط ویژه خود را دارند که بر ارتفاع مناسب برای نصب آنها تأثیر می گذارد.
 2. اگر تابلو در محلی نصب می شود که معمولاً در آنجا می ایستید، مانند راهروها یا نزدیک در ورودی، بهتر است تابلو را کمی بالاتر از ارتفاع ۱۵۲ تا ۱۶۵ سانتیمتر نصب کنید، بویژه اگر سقف کمی بلند باشد.
 3. در اتاقی که معمولاً در آن می نشینید مانند اتاق پذیرایی یا دفتر کار، تابلوها را کمی پائین تر از ارتفاع ۱۵۲ تا ۱۶۵ سانتیمتر نصب کنید تا بهتر به چشم بیایند. می توانید خودتان روی صندلی بنشینید و از کسی بخواهید تابلو را در همان محدوده کمی بالا و پائین کند تا بتوانید با توجه به ارتفاع مبل ها یا صندلی ها، تابلو را در مکانی مناسب نصب کنید.
 4. اگر می خواهید تابلویی را بالای مبل نصب کنید آن را آنقدر بالا قرار ندهید که جدا از مبلمان و سایر مبلمان منزل به نظر بیاید. در این شرایط لبه پائینی تابلو باید ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر با مبل فاصله داشته باشد. به یاد داشته باشید که تابلوها یا قاب عکس های کوچک برای نصب در بالای مبل چندان مناسب نیستند.


 • تابلوهای خیلی بالاتر یا خیلی پایین تر از خط دید انسان، شما را بی دقت و فضا را نامناسب جلوه می دهد و حتی در بدترین حالت، ممکن است حس آشفتگی را به شما القا کند.


 • برای تابلوهای عمودی و مستطیل شکل، ارتفاعی مناسب است که یک سوم بالای تابلو به طور تقریبی همتراز با چشمان تان باشد. البته باز هم بهتر است فرد دیگری در فاصله دورتری بایستد یا بنشیند و شما تابلو را روی دیوار جابه جا کنید زیرا طول تابلو می تواند بر ارتفاع مناسب برای نصب آن تأثیر بگذارد.


 • استاندارد فاصله بین تابلو ها  چیزی بین 5 تا 10 سانتی متر است اما بسته به فضای نصب تابلو و تِم تابلوها می تواند تا 2 سانتی متر هم کم  شود ولی بهتر است از این میزان کمترو از 10 سانتی متر بیشتر نشود زیرا تمرکز بیننده را از بین می برد البته این ها  قوانینی هستند که می توانند بسته به سلیقه شما شکسته شوند ولی بهتر است قبل از شکستنشان آن ها را بشناسیم .
 • اگر ارتفاع دیوار ها در خانه شما کم است و می خواهید دیوار شما بلندتر به نظر برسد از تابلوی عمودی استفاده کنید اما اگر می خواهید دیوار کشیده تر و عریض تر به نظر بیاید، تابلوهای افقی را انتخاب کنید.


 •  عرض تابلو هم برای انتخاب بهترین محل برای نصب یک تابلو، بسیار مهم است. بهتر است عرض تابلوی مورد نظر شما بیش تر از عرض کاناپه تان یا مبل زیر تابلوی تان نباشد. ارتفاع ایده آل برای نصب یک تابلو این است که عرض آن حداکثر تا دو سوم دیوار بالای مبل پیش برود. به طور مثال اگر طول مبل 3 متر است قابی که بالای آن نصب میکنیم باید 2 متر طول داشته باشد .


 • برای نصب تابلوها در اتاق پذیرایی بهتر است که آنها را پشت سر کاناپه اصلی یا روی بزرگ ترین دیوار نصب کنید تا بیش تر به چشم بیاید.


 • اگر قصد دارید چندین تابلو را در کنار هم بر روی یک دیوار نصب کنید، بهتر است تابلوهایی که رنگی روشن تر دارند را در بالا و آن ها که رنگ آن ها تیره تر است را در پایین قرار دهید.


 • در فضایی مشخص، مانند نشیمن یا اتاق خواب، سعی کنید که از موضوعات و سبک های هماهنگ در تابلو ها استفاده کنید. این کار باعث می شود که وحدت در دکوراسیون خانه شما احساس شود.


 • وقتی چندین تابلو  را گروهی آویزان می کنید توازن گروهی بسیار مهم  است. در چیدمان گروهی تابلو های سنگین و بزرگ را در سمت چپ قرار دهید زیرا دید از سمت چپ شروع می شود و اگر تعداد تابلو هایتان زوج هستند بزرگترین و سنگین ترین را در وسط بچینید.